Přečtěte si něco o nás
Vážení hráči, rodiče, trenéři a ostatní fotbaloví fanoušci,

dovolte, abychom vám představili mimořádný fotbalový projekt Ondrášovka Cup.


1.ročník – 2013

Projekt vznikl v roce 2013 a jeho začátek byl určen pouze hráčům ročníku narození 2004. Na turnaj se podařilo přilákat i ve spolupráci se slovenskými kluby (MŠK Žilina, FC Spartak Trnava a ŠK Slovan Bratislava) celkem 28 mužstev což čítalo cca 320 hráčů a 56 trenérů. Ve spolupráci se společností TVCOM se odvysílalo 155 utkání včetně vyhlášení výsledků. V rámci tohoto ročníku proběhl také trenérský seminář pod vedením Ing. Jaroslava Hřebíka, sportovního ředitele AC Sparta Praha.

2.ročník – 2014

Při druhém ročníku již došlo k zásadnímu nárůstu počtu věkových kategorií a to na U8, U9, U10 a U11. Turnajů se zúčastnilo celkem 114 týmů. Kromě českých zástupců byly pozvány také slovenský MŠK Žilina a běloruský gigant FC Bate Borisov. Na TVCOM se odvysílalo 560 přenosů. Slavnostní dekorace vítězného týmu, AC Sparta Praha, byla odvysílána na ČT sport v rámci přenosu fotbalového utkání Synot ligy (AC Sparta Praha vs. FK Baumit Jablonec) z Letné, kde tomuto přihlíželo více než 7.000 diváky.

3.ročník – 2015

V třetím roce projekt nadále expandoval a to především v počtu týmů ve všech věkových kategorií U8, U9, U10 a U11. V hlavních soutěžích mělo jistotu účasti 27 mužstev pro každou kategorii, tedy celkem 108 mužstev. Velkou změnou v tomto ročníku byla možnost se v každé věkové kategorii kvalifikovat do finálových turnajů. Do těchto kvalifikací se přihlásilo neuvěřitelných 72 mužstev z 39 klubů, což tento projekt začalo řadit k největšímu, jak svým rozsahem, tak i počtem utkání těchto věkových kategorií. Třetího ročníku se nakonec zúčastnilo celkem 180 týmů z 67 klubů od Synot ligy až po ty nejnižší výkonnostní soutěže včetně slovenského klubu MŠK Žilina. V průběhu osmi dní navštívilo turnaje celkem 12.258 diváků, což je velice sympatické číslo na mladé začínající naděje českého fotbalu. Na TVCOM shlédlo 583 přenosů cca 20.000 unikátních uživatelů, přičemž jsme zaznamenali více než 110.000 připojení. Poprvé v historii byla finálová utkání živě komentována.

4.ročník – 2016

V roce 2016 došlo k několika zásadním změnám. První z nich bylo rozšíření o další věkové kategorie U12 a U13, přičemž získal Ondrášovka cup oficiální statut Pohár mládeže FAČR věkových kategorií U8-U13. Turnajů se nakonec zúčastnilo celkem 232 týmů což bylo cca 4.000 hráčů a hráček. Po sečtení výsledků turnajů ve všech věkových kategoriích se stal celkovými vítězem tým FC Hradec Králové. Bilance mladých hradeckých fotbalistů byla obdivuhodná – 4 x ve finále, přičemž 1 x zvítězili a 3 x skončili druzí. Druhou změnou bylo zakomponování edukativní složky projektu. Na webu v sekci Fotbalová akademie se objevily video magazíny, rozhovory, rady, návody a podobné formáty, které by měly pomoci nasměrovat malé fotbalisty na správnou cestu vrcholového sportovce. Tematicky jsou zaměřeny na mentální koučink, dietologii, zdraví, kondiční přípravu a dalšími. Vše je určeno rodičům, trenérům a samozřejmě i samotným mladým hráčům. Nově také začal fungovat i oficiální youtube kanál, kde jsou stovky videí od rozhovorů s malými hráči až po rozhovory s fotbalovými osobnostmi, které již shlédly desetitisíce lidí.

5.ročník – 2016/17

Tohoto ročníku se zúčastnilo 421 týmů, a to v kategoriích U8-U13. Díky takovému množství muselo dojít ke změně systému turnajů. Již v srpnu 2016 se odehrály předkvalifikace, následně na podzim kvalifikace a na jaře 2017 finálové turnaje. Celkovým vítězem se stala AC Sparta Praha. Oficiální tváří tohoto ročníku byl Václav Černý, jeden z největších českých fotbalových talentů. Kromě mnoha nových magazínů v sekci Fotbalové akademii a stovky vidí na youtube kanále přibyly další novinky. Proběhla první edukativní přednáška, a to s Marianem Jelínkem, uznávaným mentálním koučem, na téma mentálního koučinku mladých sportovců. Marian Jelínek byl zároveň přítomen na finálovém turnaji kategorie U10, kde byl celý den k dispozici trenérům pro koučink jejich týmů. Ve spolupráci s výživovým poradcem FAČR, doktorem Pavlem Suchánkem, jsme sestavili speciální jídelníček pro finálové turnaje. Další novinkou byla anketa GÓL Ondrášovka cupu, v které mohli všichni hlasovat a vybírat nejlepší gól z finálových turnajů napříč všemi kategoriemi.

6.ročník – 2017/18

Celkem 544 týmů, což je více než 8.200 hráčů, odehrálo v průběhu deseti měsíců celkem 89 turnajů, z toho 38 předkol, 47 kvalifikací a 6 finálových turnajů. Návštivili jsme celkem 89 lokalit. Tváří tohoto ročníku byl Martin Hašek ml., v té době hráč Bohemians Praha 1905. Zároveň každá kategorie měla své patrony, mezi kterými byly takové osobnosti, jako Karel Poborský, Petr Kouba, Antonín Barák, Václav Černý, Luboš Kozel, Karel Krejčí a další. V rámci doprovodných ativit, které probíhaly v průběhu roku, si mohl tým FK Medlov U9, jakožto výherce soutěže, vyzkoušet trénink s profesionálními trenéry FAČR a s Martinem Haškem, a to v Praze na hřišti FAČR, kde trénují reprezentační týmy. Při finálových turnajícnh jsme mohli poprvé vyzkoušet kromě fotbalových dovedností hráčů, také jejich vědomostní znalosti z fotbalu, a to díky TOP4FOOTBALL kvízu. O stravovací režim a jídelníčky na finálových turnajích se opět staral výživový poradce FAČR, pan Pavel Suchánek, který tvoří jídelníčky i pro všechny naše fotbalové reprezentace. Celkovým vítězem Ondrášovka cupu 2017/18 se stali hráči z týmů AC Sparta Praha.

7.ročník – 2018/19

Do sedmého ročníku bylo přihlášeno 653 týmů. Odehrálo se celkem 97 turnajů (46 předkol, 45 kvalifikací, 6 finálových turnajů) ve 42 různých lokalitách. Podle systému IS FAČR se celého ročníku zúčastnilo více než 12.000 hráčů. Vyvrcholením byly opět finálové turnaje, na kterých měli mladí fotbalisté možnost potkat řadu fotbalových osobností, mezi kterými byli Tomáš Ujfaluši, Jaromír Blažek, Jiří Kotrba, Karel Poborský, Petr Kouba, Radek Bejbl, Luboš Kozel, Karel Krejčí, Václav Kotal, Verner Lička, Marek Kulič, Marek Heinz a mnoho dalších. Samozřejmě nechyběl ani Jan Matoušek (oficiální tvář sedmého ročníku), Jakub Kohák a ani Pavel Čapek, který účastníky provázel všemi aktivitami v průběhu celého roku. Novinkou na finálových turnajích byla vložená driblingová soutěž Top4football challenge, v které mohli mladí fotbalisté ukázat své driblingové dovednosti, a to vše pod dohledem Honzy Webera, několikanásobného mistra světa i republiky ve freestylu. Nechyběly ani pravidelné komentované zápasy Pavlem Čapkem a jeho hosty. Poprvé v sedmileté historii Ondrášovka cupu se konal finálový turnaj na prvoligovém hřišti, a to kategorie U9 v Příbrami. Důležitým krokem tohoto ročníku bylo navázání spolupráce s ČT sport. Podařilo se zrealizovat první kroky vzájemné spolupráce. Z každého finálového turnaje jsme odvysílali živé vstupy a zároveň obsáhlou reportáž po každém hracím víkendu. Titul celkového vítěze Ondrášovka cupu 2018/19 získala AC Sparta Praha. Na druhém místě skončila SK Slavia Praha a třetí FK Mladá Boleslav.

8.ročník – 2019/20

Do osmého ročníku bylo přihlášeno 803 týmů. Odehrálo se celkem 187 turnajů (58 I.předkol, 75 II.předkol, 48 kvalifikací a 6 finálových turnajů) v 76 různých lokalitách. Byl to opět fotbalový maratón, kterého se dle systému IS FAČR zúčastnilo více než 16.200 hráčů a hráček. Finálové turnaje byly bohužel poznamenány koronavirem, stejně jako fungování celé společnosti. Pro organizátory to byla velká výzva. Operativně vymyslet a dohodnout novou termínovou listinu, předělat kompletní logistiku, domluvit všechny týmy v koordinaci s FAČRem, prodiskutovat s hygienickými stanicemi všechna opatření. Přes veškeré tyto překážky včetně problematického počasí se finálové turnaje podařilo zorganizovat, čímž se Ondrášovka cup zařadil, společně s první a druhou fotbalovou ligou a MOL cupem, na seznam jediných dokončených fotbalových oficiálních soutěží dané sezóny. Šest finálových turnajů proběhlo v neuvěřitelně krátkém období pouhých sedmnácti dní. Hostitelskými městy byly Šumperk, Vysoké Mýto, Hradec Králové, Tábor a dvakrát Benešov. Během dvoudenních kláních se vždy utkalo o titul 24 týmů dané kategorie. Bezkonkurenční bilanci měly týmy AC Sparta Praha, které obsadily 3x 1.místo, 2x 2.místo a 1x 3.místo. Zaslouženě tak získaly titul celkového vítěze Ondrášovka cupu 2019/20. Na druhém místě skončila FC Zbrojovka Brno a třetí FC Slovácko. Poprvé v historii se podařilo odvysílat na ČT sport nejen živé vstupy a reportáž z celého ročníku, ale i přímé přenosy zápasů v jejich ivysílání.

Ambasadoři a tváře projektu

Od roku 2013 se k projektu přihlásilo mnoho osobností, které se stali ambasadory či tvářemi projektu a kteří přispěli k tomu, že nabývá celý projekt takovýchto rozměrů. Patří sem mimo jiné Jaroslav Hřebík (sportovní ředitel AC Sparta Praha), Stanislav Vlček (bývalý reprezentant ČR a hráč SK Slavia Praha), Josef Hušbauer (reprezentant ČR, hráč SK Slavia Praha), Tomáš Hübschman (bývalý reprezentant ČR a hráč FK Jablonec), Jakub Dovalil (trenér reprezentace Lotyšska U19), Jakub Kohák (herec, režisér a velký fotbalový fanda a „odborník“) a mnoho další. Neodmyslitelnou součástí projektu je i Pavel Čapek, dlouholetý fotbalový redaktor a komentátor ČT sport, který je průvodcem projektu. Tvářemi projektu byli Václav Černý (2016/17), Martina Hašek ml. (2017/18), Jan Matoušek (2018/19), Matěj Chaluš (2019/20). Poprvé v historii Ondrášovka cupu má aktuální ročník dvě oficiální tváře. Této role se ujali reprezentant do 21 let a hráč AC Sparta Praha Dominik Plechatý a Markéta Ringelová, sparťanská útočnice a dlouholetá opora ženské fotbalové reprezentace. Tímto krokem chceme podpořit dívčí, resp. ženský fotbal, protože mladé hráčky patří již neodmyslitelně k Ondrášovka cupu.